Mustafa Mujezinović u timu Kola

Kompletirano je 9. kolo Prve lige FBiH. Orašje je i dalje lider prvenstva, dok je svoju prvu pobjedu upisao Velež.

Predvođeni novim trenerom Ibrom Rahimićem, fudbaleri Veleža su tek u devetom kolu zabilježili prvu pobjedu u ovoj sezoni. Pravi junak za osvojena tri boda je mladi Jablaničanin Kerim Tatar koji je postigao het trik.

Već u 8. minuti zatresla se mreža Novog Travnika, Ajkinić je probio lijevu stranu, cantrirao, golman Palalić je loše interevenisao, što je iskoristio Tatar i pogodio mrežu gostiju za 1:0, što je bio i rezultat prvog dijela. Od 63. do 67. minute mladi Tatar je dva puta matirao golmana Palalića za 3:0, da bi Denis Zvonić iz kaznenog udarca u 87 minuti, pošto je srušen Tatar, postavio konačni rezultat od 4:0.

Fudbaleri Čapljine su u ovom kolu napravili iznenađenje gostujućom pobjedom protiv Budućnosti. U prvom poluvremenu bilo je prilika sa obje strane, a u 33. minuti pojačanje Čapljinaca iz Širokog Brijega, Ivan Bondža je još jednom pokazao kvalitet, savladavši golmana Mujkića. U 57. minuti Pero Pervan je postigao drugi gol za svoju ekipu, 0:2 i veoma vrijednu pobjedu.

U Kaknju su se sastali domaći Rudar i Bosna Sema iz Sarajeva. U prvom dijelu susreta, nije bilo puno uzbuđenja, ali na samom početku drugog poluvremana, gosti su preko Nihada Mujića stekli rezultatsku prednost (46.). Gosti su tu prednost održali samo deset minuta jer je poravnanje donio Šerif Hasić. Vrijednu pobjedu Rudaru je u 90. minuti donio Dino Hajdarović.

Lideri na tabeli, fudbaleri Orašja su zabilježili domaću pobjedu od 4:1 protiv ekipe Goražda. Domaći su imali stalnu terensku premoć koju su krunisali gol Seida Zukića u 27. minuti, da bi Pejić sedam minuta kasnije povećao na 2:0, da bi u narednoj minuti Rovčanin smanjio na 2:1. Oraški Labudovi su u nastavku, igrali još bolje, u 64. minuti Lugavić je povisio prednost domaćih na 3:1. Dvije minute prije kraja Seid Zukić je postigao svoj drugi gol za pobjedu Orašja, 4:1. Treba napomenuti da je na ovoj utakmici pokazano čak 12. žutih kartona, od toga, 8 domaćim igračima.

Derbi kola su u Gračanici odigrali, a ujedno i komšijski, domače, Bratstvo i Zvijezda iz Gradačca. Prvi dio ovog derbija oko 500 gledaoca nije vidjelo pogodak. Bilo je pokušaja, Mujkić je šutirao dva puta za domaće, a za goste Jaranović. Puno bolja igra domaćih u drugom poluvremenu donijela je promjenu rezultata u 64. minuti, kada je Elmir Kuduzović zatresao mrežu gostiju. Četiri minute prija kraja, Vahid Kahrimanović je povisio na 2:0, da bi u posljednjoj minuti Kuduzović, drugi put zatresao mrežu Kolaka za pobjedu od 3:0.

Bihaćko Jedinstvo je dobro otvorilo domaću utakmicu protiv gabelskog GOŠK-a, već u šestoj minuti Remić je pogodio mrežu golmana Nikolića. Samo što je krenuo drugi dio utakmice (47.), Gabeljani su poravnali na 1:1, golom Josipa Ereiza, isti igrač je isključen 20. minuta kasnije. Bišćani nisu uspjeli igrača više, ostalo je 1:1.

Fudbaleri visočke Bosne su u Lukavcu zabilježili vrijednu gostujuću pobjedu protiv Radničkog. Mada su domaći prvi zatresli mrežu na ovoj utakmice preko Mirnesa Salihovića u 40 minuti, Visočani su za pet minuta okrenuli rezultat u svoju korist. Prvo je Adni Čiva u 66 poravnao na 1:1, a Belmin Ćehajić je u 71 doveo svoju ekipu u rezultatsku prednost od 1:2, za slavlje gostiju.

Posljednju utakmicu u ovom kolu su u ponedjeljak u Travniku odigrali, bivši Premijerligaš Travnik i debitanti u prvoligaškom društvu, Sloga iz Siminog Hana. Travničani su golovima Đenana Zajmovića u 13. i najboljeg strijelca liga Sabahudina Jusufbašića u 46. zabilježili četvrtu ovosezonsku pobjedu za šesto mjesto na tabeli.

U ovom kolu postignua su 24 gola, sudije su pokazale 37 žutih kartona te jedan crveni. Dosuđena su dva penala, a najveća posjeta je zabilježena u Bihaću gdje je na susretu Jedinstvo – GOŠK prisustvovalo 800 gledalaca.

Idealni tim 9. kola: Almir Abdihodžić (Jedinstvo), Arnes Dupovac (Čapljina), Mustafa Mujezinović (Bosna,Visoko), Miljenko Bošnjak (GOŠK) , Josip Ereiz (GOŠK), Ivan Bondža (Čapljina), Elmir Kuduzović (Bratstvo), Kerim Tatar (Velež), Seid Zukić (Orašje), Dino Hajdarović (Rudar), Sabahudin Jusufbašić (Travnik).

Rezultati:

Jedinstvo – GOŠK 1:1 (1:0 Remić (6’)/1:1 Ereiz (47’))

Radnički – Bosna Visoko 1:2 (1:0 Salihović (40’), 1:1 Čiva (66’), 1:2 Ćehajić (71’))

Rudar – Bosna Sema 2:1 (0:1 Mujić (46’), 1:1 Hasić (56’), 2:1 Hajdarović (90’))

Budućnost – Čapljina 0:2 (0:1 Bondža (33’), 0:2 Pervan (57’))

Orašje – Goražde 4:1 (1:0 Zukić (27’), 2:0 Pejić (34’), 2:1 Rovčanin (35’), 3:1 Lugavić (64’), 4:1 Zukić (88’))

Velež – Novi Travnik 4:0 (1:0 Tatar (8’), 2:0 Tatar (63’), 3:0 Tatar (67’), 4:0 Zvonić (87’ penal))

Travnik – Sloga Simin Han 2:0 (1:0 Zajmović (13’), 2:0 Jusubašić (46’))

Bratstvo – Zvijezda 3:0 , (1:0 Kuduzović (64’), 2:0 Kahrimanović (86’), 3:0 Kuduzović (90’))